Головна Новини Інформація для учасників АТО та вимушених переселенців Цивільний захист та безпека життєдіяльності населення

Інформаційна дошка

Пам’ятка про самоізоляцію

 Що означає «самоізоляція»?

Самоізоляція – це, в першу чергу, утримання від контакту з іншими для того, щоб зменшити ризик інфікування. Самоізоляція виключає будь-які ситуації, коли ви тісно контактуєте з іншими людьми (наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше, ніж 2 метри, або тривалістю понад 15 хвилин).

Виключенням є лише звернення за медичною допомогою (тільки після консультації телефоном).

Якщо ви не впевнені, чи потребуєте ви самоізоляції, або не знаєте до кого звернутися, будь ласка, зателефонуйте на Урядову гарячу лінію: 1545

Для кого потрібна самоізоляція?

                Самоізоляція потрібна, в першу чергу, якщо:

§     Ви очікуєте результатів тесту на новий коронавірус COVID-19.

§     Якщо ви близько контактували з особами, що захворіли на COVID-19.

§     Якщо ви нещодавно повернулись із провінції Хубей Китайської Народної Республіки, Ірану, Північної Кореї окремих регіонів Італії (Ломбардія, П’ємонт та Венето) або з інших країн про які повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров’я України – навіть якщо у вас відсутні симптоми.

§     Якщо ви нещодавно повернулись із Китаю (окрім провінції Хубей), Таїланду, Японії, Південної Кореї, Сінгапуру, Малайзії, Тайваню та відчуваєте кашель, ускладнення дихання та/або підвищення температури.

Скільки триває самоізоляція?

Якщо вам було рекомендовано або ви прийняли рішення про самоізоляцію, вона повинна тривати не менше, ніж 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції (подорож, контакт з хворим тощо).

Як підготуватись до самоізоляції?

Спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому чи приймати відвідувачів та гостей. Поясність це друзям та родичам, а також обговоріть можливість дистанційної роботи із роботодавцем.

Збережіть контакти вашого лікаря, та попередньо повідомте його про причини рішення про самоізоляцію, а також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до кого ви будете звертатись в першу чергу за допомогою.

Що робити, якщо Ви проживаєте не одні.

Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, потрібно ізолюватись в окремій кімнаті, яка добре провітрюється. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також готувати їжу та харчуватись окремо – зробіть це.

Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук із милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю, використовуйте одноразові серветки та хустинки. Під час необхідних контактів із людьми завжди одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.

Якщо у вас є домашні улюбленці, ізолюйте себе від них також, або хоча б максимально мінімізуйте контакт із ними.

Як організувати доставку харчових продуктів?

Спробуйте мінімізувати походи в магазини. Якщо є можливість, попросіть друзів або родичів доставляти Вам продукти харчування та необхідні покупки до вхідних дверей або користуйтесь послугами доставки з дистанційною оплатою.

Що робити, якщо Вам необхідно покинути житло?

Якщо у Вас виникла гостра необхідність покинути місце самоізоляції – одягайте маску та мінімізуйте контакти із людьми. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.

Що робити якщо в Вас з’явились симптоми?

 

Якщо під час самоізоляції у Вас з’явились симптоми (кашель, ускладнене дихання, підвищена температура, діарея) – негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте про свою історію подорожей та можливі контакти з особами, хворими на гострі вірусні захворювання. 

                                                     СІМ’Я – ПРОСТІР БЕЗ НАСИЛЬСТВА

 

      Щодень дедалі більшої гостроти і актуальності набуває проблема насильства в сім’ї. Світовою громадськістю насильство в сім’ї визнано одним із ключових моментів, які ставлять людину в залежне становище, наносять величезну моральну шкоду суспільству і є перепоною на шляху подолання нерівності і дотримання людських прав. Ця проблема небезпечна ще й тим, що від неї страждають діти. Страждають не лише від насильства стосовно себе, а й спостерігаючи за насильством у своїй сім’ї та у майбутньому переносять цей негативний досвід у власне життя.

       Сім’я – як первинний осередок суспільства, унікальний соціальний інститут формування і становлення суспільних відносин повинна перебувати під особливим захистом держави, в тому числі під захистом від проявів насильства та жорстокості.

        Існує думка, що насильство в сім’ї – це проблема асоціальних сімей, але дослідження свідчать, що воно не завжди пов’язане тільки з пияцтвом та бідністю. Досить поширеними в сімейних стосунках є грубощі, приниження один одного, рукоприкладство тощо. І замовчування  фактів насильства є однією із причин віри жінок у те, що знущання більше не повториться, що значно перешкоджає подоланню цього явища.

       Першим кроком  до подолання проблеми насильства в родині має стати її усвідомлення як суспільством в цілому так і кожним окремим громадянином, членом сім’ї. І кожен з нас має сказати „Ні!” насильству у власній родині. Адже сім’я – це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно.

        Якщо Ви стали свідком або жертвою.......

Ви можете звернутися за допомогою до Арбузинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (смт.Арбузинка, пл..Центральна, 18, к.205);

Звертаємо увагу, що допомога надається безкоштовно, анонімно та конфіденційно.

 

 


 

 Сімейні форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомна сім’я – що це?

   На сьогоднішній день нашою державою велика увага приділяється розвитку та функціонуванню сімейних форм виховання дітей –сиріт та дітей ,позбавлених батьківського піклування . 

     Пріоритетом для влаштування дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування   є усиновлення, на другому місці - це опіка та піклування , на третьому  такі форми влаштування -   як  прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу.

    На сьогоднішній день в нашому районі створено та успішно функціонують 4 прийомні сім’ї та 2 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 20 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  

       Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у  шлюбі,  що  добровільно  за плату взяла на виховання та спільне проживання   від   одного   до   чотирьох  дітей-сиріт  та  дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, уражені ВІЛ-інфекцією, можуть  влаштовуватися  для  виховання  та  спільного проживання у прийомній  сім'ї  за наявності відповідних висновків органів опіки та піклування і закладів охорони здоров'я, а їх загальна кількість не  повинна перевищувати чотирьох осіб.

   Прийомні батьки - подружжя або окрема особа, яка не перебуває у  шлюбі, які взяли на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і  дітей,  позбавлених  батьківського  піклування

  У разі утворення прийомної сім'ї прийомні батьки беруть за плату  прийомних  дітей  на  власну  житлову  площу  за  наявності  відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.   

   Прийомні діти  виховуються  у  прийомній  сім'ї до досягнення
18-річного   віку,   а   в    разі    продовження    навчання    у професійно-технічних, вищих   навчальних   закладах  
I-IV   рівня акредитації - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. 

  За  прийомними  дітьми  зберігаються  пільги  і   державні гарантії,  передбачені  законодавством  для  дітей-сиріт  і дітей, позбавлених батьківського піклування.

    Влаштування  дітей у прийомну сім'ю проводиться з урахуванням
віку  прийомних  батьків  та  дітей,  щоб  на час досягнення обома
прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім'ї.

  Обов’язковим для кандидатів в прийомні - батьки є проходження навчання на базі Миколаївського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. За результатами навчання  кандидати отримують довідку про проходження навчання та рекомендацію про включення їх до Єдиного банку потенційних кандидатів у прийомні батьки чи батьки-вихователі.  .
  Матеріальне забезпечення  прийомної сім'ї

     PФінансування  прийомних  сімей  здійснюється  за рахунок державного бюджету. 
     P Розмір щомісячної    державної    соціальної    допомоги   на дітей-сиріт  та  дітей,  позбавлених   батьківського   піклування, становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку. 
      P Одному з прийомних батьків виплачується грошове забезпечення. 

       Якщо Ви маєте можливість створити прийомну сім’ю – не залишайтесь байдужими до долі дітей. Знайдіть у своєму серці місце для прийомної дитини. Станьте прийомними батьками, адже творити добро здатен кожен з нас!

      Додаткову інформацію з питань створення та функціонування прийомних сімей можна отримати безпосередньо в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою пл..Центральна, 18, ІІ поверх, каб.№ 205.      

 

 

 

         

 

 

         

 

Трудове законодавство України встановлює певні особливості правового регулювання праці неповнолітніх (осіб віком до 18 років).

 

 

РОБОТОДАВЦІ, які використовують працю неповнолітніх, ЗОБОВ’ЯЗАНІдодержуватися вимог:

 

 

- щодо оформлення працевлаштування неповнолітніх: здійснюється на підставі трудового договору, укладеного у письмовій формі (ст. 24 КЗпПУ) та лише після попереднього медичного огляду (ст.191 КЗпПУ).
Роботодавець зобов’язаний повідомити такому працівнику всі умови оплати праці, її розміри, порядок і терміни виплати, ознайомити з правилами охорони, безпеки праці, ознайомити з правилами внутрішнього трудового розпорядку (ст.29 КЗпПУ).
При прийнятті на роботу випробування особам віком до 18 років не встановлюється (ч.3 ст.26 КЗпПУ).
- щодо віку працевлаштування та тривалості робочого часу (ст.188,  п.1 ч.1 ст.51 КЗпПУ):
Pучні віком від 14  до 15 років, які працюють в період канікул- 24 години на тиждень (за згодою одного з батьків або особи, що його замінює);
Pособи віком від 15 до 16 років  - 24 години на тиждень;
 

Pособи віком  від  16 до 18 років - 36 годин на тиждень;

 

- щодо заборони:
Pзалучення неповнолітніх до роботи в нічний час, у вихідні дні. до надурочних робіт (ст.192 КЗпПУ);
Pзастосування праці неповнолітніх на важких роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, також залучення таких осіб до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (ст.190 КЗпПУ).
- щодо норми виробітку та оплати праці: Pнорми виробітку встановлюються виходячи з норм для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли 18 років(ст.193 КЗпПУ);
Pзаробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (ст.194 КЗпПУ).
- щодо часу відпочинку неповнолітніх
(ст.195 КЗпПУ):
Pправо на відпустку у перший рік роботи виникає до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві,
Pвідпустка надається у зручний для них час,
Pтривалість відпустки - 31 календарний день (ч. 8 ст. 6 ЗУ «Про відпустки).
- щодо особливостей звільнення
(ст.198 КЗпПУ):
Pзвільнення неповнолітніх з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей;
Pзвільнення з підстав, зазначених в пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпПУ провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.
Варто пам’ятати, що батьки, усиновителі і піклувальники неповнолітнього мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім, коли продовження його чинності загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси (ст.199 КЗпПУ).
ВАЖЛИВО!Роботодавець зобов’язаний  вести спеціальний облік працівників, які не досягли 18-річного віку, із зазначенням дати їх народження (ст. 189 КЗпПУ).
 
 

Кожен роботодавець повинен пам’ятати,

 

 

що використання праці неповнолітніх –

 

 

справа відповідальна!

 

 

УВАГА! ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ!

 

 

 

Юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність:

 

 

- фінансову: за порушення законодавства про працю відповідно до ст. 265 КЗпПУ (штрафи від 3723 грн. до 372300 грн.).
 

- адміністративну: за порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці відповідно до ст. 41 КпАПУ.

 

- кримінальну: порушення правил працевлаштування неповнолітніх осіб може бути кваліфіковано як грубе порушення трудового законодавства відповідно до ст.172 ККУ (штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або позбавлення права обіймати певні посади, або заборона на зайняття певною діяльністю до п’яти років, або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців).
 
 
Роботодавець, який використовує працю неповнолітніх, зобов’язаний дотримуватись встановлених Кодексом законів про працю Українивимог щодо трудових прав та гарантій таких осіб.
 
 
 

За більш детальним роз’ясненням, звертайтесь до спеціалістів

 

 

Управління Держпраці

 

 

у Миколаївській області

 

 

за адресою: вул. Маршала Василевського, 40/1,

 

 

м. Миколаїв, 54003

 

 
 
 

(50 01 34, 36 22 88

 

 

Е-mail: 14mk@dsp.gov.ua
 
 
Управління Держпраці у Миколаївській області
 
Захищена праця молоді сьогодні – збережений трудовий потенціал для майбутнього
 
 
 
 
 
 
м. Миколаїв

2018 

 

 Година для дитини»

 

Арбузинський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді інформує населення Арбузинського району про Постанову КМУ від 4 липня 2017р. №465 про «Деякі питання здійснення наставництва над дитиною – сиротою та дитиною, позбавленою батьківського піклування», а саме:

- Основними завданнями наставництва є: визначення та розвиток здібностей дитини, сприяння реалізації її інтересів у професійному самовизначенні; надання дитині доступної інформації про її права та обов’язки; формування в дитини практичних навичок, спрямованих на адаптацію її до самостійного життя, зокрема щодо вирішення побутових питань, розпорядження власним майном і коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг; ознайомлення дитини з особливостями суспільного спілкування та подолання складних життєвих ситуацій; сприяння становленню дитини як відповідальної та успішної особистості; формування в дитини навичок здорового способу життя.

- Наставництво здійснюється на договірній основі в індивідуальній формі однією повнолітньою дієздатною особою над однією дитиною.

- Наставником може бути повнолітня дієздатна особа, яка пройшла курс підготовки з питань соціальної адаптації дітей та їх підготовки до самостійного життя (далі — курс підготовки), отримала висновок про те, що вона може провадити діяльність з організації наставництва, та уклала договір про наставництво.

- Організація та підбір кандидатів у наставники здійснюється центром соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді. Тому усім хто хоче і може присвятити свій час, знання та сили дітям, ми Вам допоможемо.

Дізнатися більше про наставництво Ви можете завітавши до Арбузинськго центру соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді за адресою:

смт. Арбузинка, пл.. Центральна, 18, каб. 206., або за телефоном 3-16-86. 

 

Патронатні вихователі – тимчасова родина для дитини

Діти повинні рости в рідній сім’ї, з мамою і татом. Адже сім’я є тим природним середовищем, де відбувається розвиток особистості дитини.

Батьки – це першовихователі, які турбуються про здоров’я, духовний та моральний розвиток своїх чад, передають свій досвід взаємодії з людьми та природою, готують дітей до самостійного життя та праці.

Та буває так, що життя дітей в сім’ї стає нестерпним, буває більше схожим на повну бездоглядність або й на суцільне насильство. Причин, які призводять сім’ю до складних життєвих обставин і не уможливлюють проживання дитині там – безліч. Тоді постає питання вилучення дитини з біологічної сім’ї.

Саме з метою забезпечення прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення в сім’ю, створюються сім’ї патронатних вихователів.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітації дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин.

Патронат є альтернативою державним інтернатам та притулкам. Діяльність сімей патронатних вихователів дає можливість уникнути рішення щодо позбавлення батьківських прав тих татів і мам, яким була потрібна допомога у налагодженні життя.

Створити сім’ю патронатного вихователя – це не тільки можливість врятувати чиюсь сім’ю, але й можливість вирішення проблеми власного працевлаштування з достойною грошовою винагородою. Патронатний вихователь за свою роботу, яку виконує за договором, отримує грошове забезпечення у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. Також патронатний вихователь отримує соціальну допомогу на кожну влаштовану в сім’ю дитину у розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідно віку на місяць. Соціальна допомога використовується патронатним вихователем у повному обсязі для забезпечення повноцінного харчування, виховання, навчання та розвитку дитини відповідно до її потреб.

Хто може стати патронатним вихователем?

Патронатним вихователем може бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі; проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю; пройшли курси спеціальної підготовки; відповідають іншим вимогам, визначеним у чинному законодавстві.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною. Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті з законом.

Кандидат у патронатні вихователі подає до районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання такі документи:

  1. заяву;
  2. копії свого паспорта громадянина України;
  3. копію трудової книжки (за наявності);
  4. висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб які проживають разом з ним, складені за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 „ Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини ”;
  5. довідки про відсутність судимості, в т.ч. і у повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;
  6. документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
  7. письмова згода на влаштування дітей до цієї сім’ї усіх повнолітніх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним, а також дітей, за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

Кандидат у патронатні вихователі, який пройшов первинний відбір, разом з кандидатом у помічники патронатного вихователя, за клопотанням районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді направляється до обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для обов’язкового проходження навчання за програмою, затвердженою Міністерством соціальної політики.

                                                             Шукаємо патронатних вихователів

Для роботи патронатними вихователями шукаємо сім’ї, які готові в своїх домівках доглядати за дітьми, що потребують захисту. Гарантовані: грошове забезпечення патронатного вихователя, соціальна допомога  на виховання дитини, комплексна професійна підтримка.

 

      Якщо Ви сім’я,  яка має позитивний досвід виховання власних дітей, проживаєте на території Арбузинського району і небайдужі до долі дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, отримайте інформацією, як тимчасово підтримати дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах на платній основі.

      Детальнішу інформацію щодо створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя можна дізнатись у Арбузинському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за телефоном (05132 ) 3-16-86, та за адресою центру смт Арбузинка, пл.Центральна 18 каб.205.

 

 ПОЛОЖЕННЯ

про прийомну сім'ю.Загальна частина1. Метою утворення прийомної сім'ї є забезпечення належних умов для зростання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом влаштування їх у сім'ї на виховання та спільне проживання.

2. Прийомна сім'я - сім'я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Прийомні батьки - особи, які перебувають у шлюбі і взяли на виховання та спільне проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомні діти - діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані до прийомної сім'ї.

Прийомні діти виховуються у прийомній сім'ї до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації - до його закінчення.

3. У разі утворення прийомної сім'ї прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.

4. За прийомними дітьми зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.Утворення прийомної сім'ї5. Рішення про утворення прийомної сім'ї приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим комітетом міської ради (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення) на підставі заяви подружжя, яке виявило бажання утворити прийомну сім'ю, та за поданням відповідного висновку відділу у справах сім'ї та молоді районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад (далі - місцеві відділи у справах сім'ї та молоді) про можливість утворення прийомної сім'ї.

Орган, який прийняв рішення про утворення прийомної сім'ї, несе відповідальність за її функціонування відповідно до законодавства.6. На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про її утворення, укладається угода про влаштування дітей до прийомної сім'ї на виховання та спільне проживання (далі - угода) за формою згідно з додатком.

Дія угоди припиняється у разі виникнення в прийомній сім'ї несприятливих умов для виховання дітей та спільного проживання (важка хвороба прийомних батьків, зміна їх сімейного стану, відсутність взаєморозуміння батьків з дітьми, конфліктні стосунки дітей), повернення дітей рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття, за згодою сторін та з інших причин, передбачених угодою.

У разі припинення дії угоди сім'я позбавляється статусу прийомної, а подальше влаштування дітей визначається органом опіки та піклування.7. Контроль за виконанням угоди, а також за умовами проживання, виховання прийомних дітей здійснюють місцеві відділи у справах сім'ї та молоді і органи опіки та піклування районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад.8. Місцеві відділи у справах сім'ї та молоді, відділи освіти, охорони здоров'я (головні лікарі центральних районних лікарень), праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, адміністрація закладів, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, надають допомогу кандидатам у прийомні батьки в підборі дітей та налагодженні контактів з ними.9. Місцеві відділи у справах сім'ї та молоді із залученням спеціалістів Державного інституту проблем сім'ї та молоді періодично, але не рідше ніж раз на два роки, організовують навчання для прийомних батьків з метою підвищення їх виховного потенціалу.Влаштування дітей до прийомної сім'ї10. На кожну дитину, яка передається до прийомної сім'ї, органи опіки та піклування зобов'язані надати прийомним батькам такі документи:

свідоцтво про народження дитини;

медичну довідку про стан здоров'я або витяг з історії розвитку дитини;

довідка (атестат) про освіту або висновок про рівень розвитку, наданий психолого-медико-педагогічною консультацією;

документи про батьків або осіб, які їх замінюють (копія свідоцтва про смерть, вирок або рішення суду, довідка про хворобу, розшук батьків та інші документи, що підтверджують відсутність батьків або неможливість виховання ними своїх дітей);

довідку про наявність та місцезнаходження братів і сестер чи інших близьких родичів дитини;

опис належного дитині майна, житлової площі та відомості про осіб, які відповідають за його збереження;

пенсійну книжку на дітей, які одержують пенсію, копію ухвали суду про стягнення аліментів.У разі коли деякі із зазначених документів на дітей, які вже влаштовані в прийомну сім'ю, відсутні, органи опіки та піклування зобов'язані вжити відповідних заходів і надати їх прийомним батькам протягом трьох місяців. Керівники закладів, з яких передаються діти, і органи опіки та піклування несуть відповідальність за достовірність поданих у документах відомостей.11. За прийомними дітьми зберігаються раніше призначені аліменти, пенсії, інші виплати, які перераховуються на їх особові рахунки, відкриті в установах банку. Прийомні батьки мають право використовувати ці кошти за погодженням з органами опіки та піклування тільки для спеціального лікування (операція на серці, трансплантація тощо), придбання спеціальних інструментів для розвитку талантів дитини, спеціальних допоміжних засобів для дитини з вадами фізичного розвитку.12. Органи опіки та піклування забезпечують збереження житла та майна прийомних дітей за місцем його знаходження і здійснюють контроль за його використанням.1З. Прийомні діти мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить їх інтересам і не заборонено рішенням суду. Форми такого спілкування визначають органи опіки та піклування за погодженням з прийомними батьками.Прийомні батьки, їх права та обов'язки14. Прийомними батьками можуть бути особи, які перебувають у шлюбі, крім випадків, коли хоча б одна з них:

не пройшла курс підготовки кандидатів у прийомні батьки;

визнана в установленому порядку недієздатною або обмежено дієздатною;

позбавлена батьківських прав;

колишній опікун (піклувальник, усиновитель), позбавлений відповідних прав за неналежне виконання покладених на нього обов'язків;

за станом здоров'я не може виконувати обов'язки щодо виховання дітей (інваліди I і II групи, особи, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства).Не можуть бути прийомними батьками особи, з якими на спільній житловій площі проживають члени сім'ї, які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства.Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї, обчислений за останні шість календарних місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення прийомної сім'ї, не може бути менший ніж рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановлений законодавством.15. Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в обов'язковому порядку мають пройти навчання, організоване місцевими відділами у справах сім'ї та молоді із залученням спеціалістів Державного інституту проблем сім'ї та молоді, за програмою, затвердженою Державним комітетом у справах сім'ї та молоді.16. Кандидати у прийомні батьки подають до органу, який утворює прийомну сім'ю, такі документи:

заява кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім'ї;

копії паспортів кандидатів у прийомні батьки;

довідка про склад сім'ї (форма N 3);

копія свідоцтва про шлюб;

довідка про стан здоров'я кандидатів у прийомні батьки та членів сім'ї, які проживають

разом з ними (довідка про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра);

довідка про доходи потенційної прийомної сім'ї;

довідка про проходження навчання кандидатів у прийомні батьки;

письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з кандидатами у прийомні батьки, на утворення прийомної сім'ї, засвідчена нотаріально.Кандидатури у прийомні батьки та кандидатури дітей, які передаються на виховання, погоджуються з органами опіки та піклування.17. Прийомні батьки несуть персональну відповідальність за життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей.Матеріальне забезпечення прийомної сім'ї18. Фінансування прийомної сім'ї на утримання прийомних дітей здійснюється за рахунок видатків з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення.

Прийомній сім'ї щомісяця виділяються кошти на харчування прийомних дітей, придбання для них одягу, взуття, м'якого інвентарю, лікарських засобів, предметів особистої гігієни, іграшок, книжок тощо відповідно до норм, визначених законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для господарського обслуговування приміщення, оплати тепло-, електро- і водопостачання, побутових послуг і послуг зв'язку виділяються кошти за нормами і тарифами, що діють у відповідній місцевості, пропорційно кількості прийомних дітей.19. Кошти, що виділяються на утримання дітей у прийомній сім'ї, перераховуються на особистий рахунок одного з прийомних батьків, відкритий в установі банку за місцем проживання прийомної сім'ї.20. Заощаджені протягом року бюджетні кошти вилученню не підлягають і використовуються прийомними батьками для задоволення потреб прийомних дітей у наступному році.21. Контроль за належним використанням бюджетних коштів прийомною сім'єю здійснюється в порядку, встановленому законодавством.22. На час навчання прийомних дітей у професійно-технічних навчальних закладах, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації після досягнення ними 18-річного віку кошти на їх утримання виділяються прийомним батькам з відповідного місцевого бюджету, якщо прийомні діти на час навчання проживають у прийомній сім'ї.23. Місцеві відділи у справах сім'ї та молоді за участю громадських організацій, професійних спілок щороку забезпечують безкоштовне оздоровлення прийомних дітей у дитячих оздоровчих закладах.

Прийомні діти, які за медичними показаннями потребують санаторно-курортного лікування, забезпечуються путівками до спеціалізованих санаторіїв.24. Інші питання матеріального та фінансового забезпечення прийомної сім'ї вирішуються органом, який прийняв рішення про її утворення.25. Прийомній сім'ї може надаватися матеріальна, фінансова та інша благодійна допомога підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадськими об'єднаннями, фондами, фізичними особами.Створення прийомної сім'їСімейний Кодекс України (витяг)Стаття 256-4. Створення прийомної сім'ї1. Рішення про створення прийомної сім'ї приймається районною, районною в містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчим комітетом міської (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення) ради в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.2. Між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про створення прийомної сім'ї, на основі типового договору укладається договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї.3. Орган, який прийняв рішення про створення прийомної сім'ї, зобов'язаний контролювати виконання прийомними батьками своїх обов'язків щодо виховання та утримання дітей.4. Положення про прийомну сім'ю та типовий договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї затверджуються Кабінетом Міністрів України.(Розділ IV доповнено главою 20-1 згідно із Законом № 3497-IVвід 23.02.2006)Роз’яснення:1. Порядок створення прийомної сім'ї регулюється Положенням про прийомну сім'ю.Підставою виникнення правовідносин при створенні прийомної сім'ї є юридичний склад, який включає чотири елементи:- письмову заяву особи або осіб, які виявили бажання створити прийомну сім'ю;- проходження прийомними батьками курсу підготовки;- рішення про створення прийомної сім'ї;- договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї.Усі ці елементи в сукупності породжують виникнення правовідносин у прийомній сім'ї. Особливістю наведеного юридичного складу є те, що, по-перше, жоден з його елементів не може бути виключений з нього, а по-друге, вони повинні мати чітку послідовність настання, визначену законодавством. Крім того, вказані юридичні факти мають бути закріплені у письмовій формі. Так, заява від потенційних прийомних батьків має подаватися у письмовій формі; про проходження ними курсу відповідної підготовки їм видається довідка, а також рекомендація відповідного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді; рішення про утворення прийомної сім'ї, а також договір укладаються у письмовій формі.2. Договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї покликаний врегулювати відносини, які виникають між прийомними батьками та прийомними дітьми, між прийомними батьками та органом опіки та піклування, а також між органом опіки та піклування та прийомними дітьми після передачі дитини у прийомну сім'ю. Сторонами Договору є орган опіки та піклування і прийомні батьки. Договір передбачає права і обов'язки сторін, порядок матеріального забезпечення прийомних батьків та соціального забезпечення прийомних дітей.Договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї є підставою виникнення різноманітних особистих немайнових та майнових відносин між згаданими особами, які мають різногалузеву природу:- адміністративні - щодо здійснення органом опіки та піклування контролю виконання прийомними батьками своїх обов'язків щодо виховання та утримання дітей;- сімейні - щодо виховання та утримання прийомними батьками прийомних дітей;- трудові - щодо надання органами опіки та піклування матеріального забезпечення прийомним батькам;- цивільні, які виникають між прийомними батьками та дітьми щодо здійснення першими повноважень законних представників цих дітей тощо.Центральними серед перелічених правовідносин є сімейні та цивільні, які виникають між прийомними батьками та прийомними дітьми.Оскільки договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї служить підставою виникнення відносин, які за своєю правовою природою належать до різних галузей права, можна стверджувати, що цей договір має комплексний характер. По-перше, цей договір є підставою виникнення цілої низки правовідносин як майнового, так і немайнового характеру, по-друге, правовідносини, що виникають унаслідок укладення цього договору, є предметом регулювання різних галузей права, і по-третє, зобов'язання, що виникають із цього договору, об'єднані єдиною метою - створення найкращих умов для забезпечення особистих і майнових прав дітей, позбавлених батьківського піклування, і максимальне наближення цих умов до сімейних.Серед положень комплексного договору завжди можна виділити основне, навколо якого групуються інші. Саме це основне положення і покликане забезпечувати досягнення тієї мети, яка викликала до життя договір. У даному випадку основними правами і обов'язками, передбаченими договором про влаштування дітей до прийомної сім'ї, є обов'язок прийомних батьків виховувати дітей, піклуватися про їх здоров'я, духовний, моральний і фізичний розвиток, навчання, підготовку до праці. Інші правовідносини, що породжуються цим комплексним договором, мають допоміжний характер, але акцесорними у традиційному сенсі їх назвати не можна, оскільки вони можуть існувати самостійно, незалежно від основного зобов'язання2. Таким чином, весь комплекс правовідносин, що породжується договором, групується навколо сімейних правовідносин прийомних батьків і прийомних дітей та обслуговує їх, сприяючи досягненню основної мети договору - створенню найкращих умов для забезпечення особистих та майнових прав неповнолітньої дитини.3. У доктрині цивільного права існує загальноприйнята система класифікації договорів: залежно від розподілу прав і обов'язків між сторонами - односторонні, двохсторонні та багатосторонні; залежно від опосередкованого договором характеру переміщення матеріальних благ - відплатні, безвідплатні; залежно від способу укладання - реальні, консенсуальні; залежно від того, хто може вимагати виконання за договором - на користь їх учасників, на користь третіх осіб.

Договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї теж потребує визначення свого місця у вищенаведеній класифікації.Вказаний договір є взаємним договором. За взаємним договором кожна із сторін набуває прав і одночасно несе обов'язки по відношенню одна до одної. Відповідно до Положення про прийомну сім'ю орган, який ухвалив рішення про створення прийомної сім'ї, та прийомні батьки як сторони договору мають певний обсяг обов'язків по відношенню одна до одної, кожному з яких відповідає певне право вимагати виконання цього обов'язку.Договір є відплатним, оскільки в ньому обов'язку прийомних батьків виховувати дитину протистоїть обов'язок відповідного органу опіки та піклування надавати грошове утримання дитині та прийомним батькам. У цьому випадку немайновим обов'язкам прийомних батьків з виховання, навчання та захисту інтересів прийомних дітей відповідає майновий обов'язок органу опіки та піклування щодо здійснення утримання дітей та забезпечення коштами прийомних батьків.За способом укладення даний договір є реальним, оскільки права та обов'язки за цим договором у органу опіки та піклування та у прийомних батьків виникають тільки після передачі дитини у прийомну сім'ю. До моменту передачі дитини прийомним батькам вони не можуть почати її виховувати, тобто виконувати основні свої обов'язки, передбачені договором, і відповідно - орган опіки та піклування не має за що надавати кошти останнім.4. Незважаючи на те, що сторонами у договорі є прийомні батьки і орган опіки та піклування, всі їхні права і обов'язки спрямовані на забезпечення належного виховання та утримання дітей, які залишилися без батьківського піклування. Таким чином, складається триланкова система договірних зв'язків, тобто прийомні батьки мають взаємні права і обов'язки щодо органу опіки та піклування, а також певні права і обов'язки щодо прийомних дітей
 

ПОРАДИ ДБАЙЛИВИМ БАТЬКАМ 

Живіть разом з дітьми, а не за них і не для них;
Давайте дитині можливість побути наодинці;
Не будьте нав’язливими, але і не ігноруйте потребу
дитини в піклуванні;
Розвивайте в сім`ї культуру прохання;
Де прохання – там і вибір, навчання самостійності;
Навчіть дитину доцільно використовувати свій час;
Дозволяйте дитині нести відповідальність за свої вчинки,
признавайте за нею право на помилку;
Світ багатогранний, але навчайте дитину, щоб пам’ятала:
- Все на світі або чесно, або нечесно;
- Все на світі або добро або зло;
- Все на світі або красиво, або некрасиво.
Не плутати!
Не шукати середину!
Вибирати чесне, добре та красиве.

 

ДЕСЯТЬ ЗАПОВІДЕЙ БАТЬКІВСТВА


1. Не чекай, що твоя дитина буде така, як ти або як ти бажаєш,
допоможи їй стати собою, а не тобою.
2. Не порівнюй дитину з іншою, а порівнюй саму із собою
сьогодні, завтра, вчора.
3. Не вимагай від дитини платні за все, що ти для неї робиш, ти
подарував їй життя. Як вона може віддячити тобі? Вона подарує життя
другій та третій: це незворотний закон вдячності.
4. Не перекладай на дитину свої образи, щоб на старості не їсти
гіркий хліб, бо, що посієш, те й зросте.
5. Не стався до її проблем зверхньо: тягар життя дається кожному
по силі — будь впевнений, їй її тягар не менший, аніж твій, а може й
більший, тому що в неї ще немає звички.
6. Не принижуй.
7. Не карай себе, якщо не можеш чогось зробити для своєї дитини,
карай, якщо можеш, але не робиш.
8. Пам´ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.
9. Вмій любити чужу дитину, ніколи не роби чужій те, що не
бажав би, щоб інші зробили твоїй.
10. Люби свою дитину будь-якою: не талановиту, невдаху, дорослу.
Коли спілкуєшся з нею, радій тому, що дитина — це свято, яке
зараз із тобою.
Арбузинський районний центр соціальних служб
для сім’ї дітей та молоді
смт Арбузинка, вул. Центральна, 18 каб.205
тел. 3-16-86